آخرین اخبار :

آغاز پذیرش موسسه مدینه الولایه برای سال تحصیلی جدید

دیدار با حضرت آیت الله مصباح یزدی

اساتید و طلاب موسسه فقهی تفسیری مدینه الولایه با حضرت آیت الله مصباح یزدی دیدار کردند.

آیت الله مصباح با اشاره به وضعیت جهان امروز فرمودند: در هیچ دوره تاریخی و برای هیچ امتی اسباب انحطاط و تنزل برای قشرهای مختلف تا این اندازه فراهم نبوده و عوامل تهییج غریزه جنسی که امروز برای افراد معمولی سهل الوصول است، زمانی برای شاهان هم میسر نبود.

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی خاطر نشان کرد: تنها عاملی که می‌تواند با این اسباب مقابله کند و از خطر آنها بکاهد، مسائل معنوی و اخلاقی است، وگرنه قانون، نیروی انتظامی و قوه قضائیه نمی‌توانند اثر چشمگیری داشته باشند.

وی ادامه داد: در مقابل این اسباب انحطاط باید فعالیت خیلی عمیق و گسترده صورت گیرد ودر غیر این صورت باید منتظرعذاب‌های شدید الهی بود.

وی سقوط انسان از انسانیت را بالاترین عذاب دانست و فرمود: فساد در زمینه‌های عقائد و ارزش‌های دینی بزرگ‌ترین فسادهایی است که جامعه را تهدید می‌کند. علامه مصباح یزدی با تأکید بر اهمیت مسئولیت خطیر مقابله با انحرافات گفت: جامعه دارای نیازمندی‌های گوناگون است که هریک از آنها وجوب کفائی دارد، اما نیاز به اخلاق مهم‌ترین نیاز جامعه است که قابل مقایسه با دیگر نیازها نیست.

وی با تأکید بر لزوم خودسازی فرمود: عالمی که به سخنانش عمل می‌کند، می‌تواند جامعه‌ای را تغییر دهد و هزاران ناطق زبردست بدون عمل نمی‌توانند چنین تأثیری بگذارند.

وی با اشاره به ویژگی‌های دروس اخلاق گفت: اگر طلاب احتمال بدهند که استاد اخلاقشان درسی را مطالعه نکرده یا به خاطر کسب درآمد و منافع تدریس می‌کند، سخنان استاد هیچ تأثیری در آن‌ها نخواهدداشت.

حضرت استاد ادامه دادند: گاهی اخلاق برای دانش‌پژوهان به عنوان یک رشته تخصصی به حساب می‌آید که باید سرفصل‌هایی برایش در نظر گرفته شود و مانند دیگر رشته‌های تخصصی است که چه بسا تأثیری غیر مستقیم نیز بر رفتار فرد بگذارد، اما هدف از این دروس، گذراندن آنها و قبول شدن در آن‌هاست.

علامه مصباح یزدی فرمودند: گاهی نیز درس اخلاق برای موعظه همراه با خطابه برای شنونده ایراد می‌شود تا انگیزه‌ای برای رشد اخلاقی در وی ایجاد شود.

مطالب بیشتر

ورود به سایت